Büntetés és rendezői baki miatt módosult a Japán Nagydíj végeredménye!

2019.10.13.

Charles Leclerc 15 másodperces büntetést kapott a rajtnál történt ütközés miatt és így egy pozícióval hátrébb soroltál a Japán Nagydíjon, Sergio Perez pedig egy tévedés miatt szerzett pontot.

Fotó: EPA

Amint arról korábban beszámoltunk Charles Leclerc a rajtnál ütközött Max Verstapennel és a baleset végül a Red Bull pilótájának kieséséhez vezetett. A Ferrari monacói versenyzője eltalálta Lando Norris és Lewis Hamilton autóját is, így várható volt, hogy a futam után büntetést fog kapni.

Leclerc végül két eset miatt is büntetést kapott: öt másodperccel sújtották az ütközés miatt és 10 másodpercet írtak hozzá az idejéhez amiatt, mert a sérült és veszélyes autóval három körön keresztül a pályán tartózkodott. A második körben Leclerc Ferrarijáról több elem is lerepült, amelyek közül egy letörte Lewis Hamilton egyik tükrét, valamint a brit versenyző pilótafülkéjéhez is közel repültek. A stewardok hiába utasították a csapatot, hogy Leclerc menjen ki a bokszba, a Ferrari ezt csak a harmadik körben tette meg és ezért járt a büntetés.

Leclerc végül egy pozíciót veszített az időbüntetése miatt, és a hatodik helyet Daniel Ricciardo szerezte meg.

Utólagosan egy másik ütközés is vizsgálatak, amely során az 53. körben Pierre Gasly és Sergio Perez ért össze és a mexikói balesetet szenvedett. Az illetékesek mindkét felet hibásnak minősítették így büntetés nem került kiosztásra.

Fordulat azonban az ügyben, hogy a szervezők tévedésből egy körrel korábban jelezték a kockás panellel a futam végét és így 52 kör alapján hirdettek eredményt. Eszerint Sergio Perez a 9. helyet szerezte meg Pierre Gasly előtt, míg Lance Stroll pont nélkül zárt.

A Japán Nagydíj hivatalos és módosított végeredménye:

Bottas győzött Japánban, bajnok a Mercedes

2019.10.13.

Valtteri Bottas győzelmével zárult a Forma-1-es Japán Nagydíj. Az  eredményeknek köszönhetően a Mercedes megnyerte a konstruktőri világbajnoki címet.

Nem telt el három óra azután, hogy Sebastian Vettel megnyerte az időmérő edzést, máris kezdetét vehette a Japán Nagydíj. A Ferrari világbajnoka beragadt a rajtnál, Valtteri Bottas viszont óriásit startolva nemcsak a pole-ból induló német, de Charles Leclerc mellett is elment. Max Verstappen megelőzte Lewis Hamiltont, ám Leclerc-el ütközött és a holland pilóta megforgott. Leclerc autója megsérült és néhány kör múlva kénytelen volt orrkúpot cserélni. Verstappen a beleset után még próbált továbbmenni, ám a 15. körben kiállni kényszerült. Az esetet a verseny után vizsgálni fogják.

Nagyszerűen kezdte a versenyt a két McLaren is, mivel Carlos Sainz és Lando Norris is lerajtolta Alexander Albont. A Red Bull thai pilótája ezután agresszívan támadta Norrist, aminek az lett a vége, hogy a Mclarenes hátracsúszott a koccanásukat követően.

Bottas az élen folyamatosan növelte az előnyét Vettel előtt, közben vizsgálták, hogy a Ferraris bemozdult-e a rajtnál, ám végül nem láttak szabálytalanságot. A kerékcseréket Vettel kezdte meg, és mivel lágy abroncsokat kapott így úgy tűnt, hogy kétkiállásos taktikán van, ellentétben az utána érkező kemény keveréket kapó Bottassal és Hamiltonnal.

A futam hajrájában aztán kiderült, hogy mindhárman kétkiállásos taktikát választottak és így Hamilton a futa utolsó 10 körében már lágy keveréken támadhatta Vettelt. A címvédő hamar felzárkózott ellenfelére, ám nem tudta megelőzni a remekül védekező németet.

Valtteri Bottas végül megnyerte a Japán Nagydíjat így matematikailag életben tartotta világbajnoki reményeit a Sebastian Vettel mögött befutó Lewis Hamilton ellenében.

Alex Albon számára negyedik hely volt a leginkább elérhető ezen a napon, mögötte Carlos Sainz és a felzárkózó Charles Leclerc ért célba. Daniel Ricciardo remek taktikával hetedik lett, míg a legjobb 10-et Pierre Gasly, Nico Hülkenberg és Lance Stroll egészítette ki. A Racing Point kanadai versenyzője azok után szerzett pontot, hogy Sergio Perez falnak ütközött az utolsó körben. A leggyorsabb körért járó plusz pontot Lewis Hamilton zsebelte be.

A kettős dobogóval valamint Hamilton leggyorsabb körével biztossá vállt, hogy a Mercedes sorozatban hatodik alkalommal is megnyerte a konstruktőrök bajnokságát. A stuttgarti alakulat 612 pontot szerzett eddig, mögöttük a Ferrari áll 435 ponttal, míg a Red Bullnak 323 pontja van.

Egyéniben Lewis Hamilton 338 ponttal áll az élen a 274 pontos Valtteri Bottas előtt, így már csak kettejüknek van esélye a világbajnoki cím megszerzésére.

A szezonból még négy futam van hátra, a világbajnokság két hét múlva Mexikóban fojtatódik.

Végeredmény:

Vettel indul az élről Japánban

2019.10.13.

Sebastian Vettel indul az élről a Forma-1-es Japán Nagydíjon. A Ferrari német világbajnoka csapattársa Charles Leclerc előtt szerezte meg a rajtelsőséget.

Fotó: twitter.com/f1

Alaposan átrendezte a Japán Nagydíj programját a Hagibis tájfun, amely miatt a megszokott időpont helyett néhány órával a futam előtt kellett megtartani az időmérő edzést. A "felkelő nap országában" ez nem számít egyedi esetnek, 2004-ben és 2010-ben szintén ilyenkor kellett lefutni a kvalifikációt az időjárási körülmények között. Szerencsére az edzésre verőfényes napsütésben, igaz meglehetősen szeles időben került sor.

Meglehetősen eseménydús módon vette kezdetét a Q1: előbb Robert Kubica csapta falnak az autóját, ami miatt piros zászlóval meg is szakították az időmérőt, majd Kevin Magnussen törte össze a Haas-t így mindketten mért kör nélkül zártak. A Charles Leclerc elsőségével záruló szakaszból a két pilóta mellett George Russelll, Sergio Perez és Daniel Ricciardo nem tudott továbblépni.

A második szakaszra a hétvégét eddig domináló Mercedesek kerültek az élre Valtteri Bottas-Lewis Hamilton sorrendben, valamint Alenxader Albon is megelőzte a két Ferrarit. A legjobb 10-be végül Antonio Giovinazzi, Lance Stroll, Kimi Raikkönen, Danyiil Kvjat és a műszaki hiba által sújtott Nico Hülkenberg nem tudott bejutni.

Sebastian Vettel a Q3 elején egy szinte tökéletes kört futott, három abszolút legjobb szektorral és  1:27,212-es pályacsúccsal átvette a vezetést. A Ferrari négyszeres világbajnoka ezen az időn még majdnem két tizedet javított és végül 1:27,064-es idővel meg is szerezte a pole pozíciót.

Vettel sorozatban kilenc időmérős vereség után volt jobb a kvalifikáción mint csapattársa Charles Leclerc, és Kanada után ismét az élről rajtolhat. A monacói pilóta végül megcsípte a második rajtkockát csapattársa mögött. Valtteri Bottas szerezte meg a harmadik rajthelyet Lewis Hamilton valamint Max Verstappen és Alexander Albon előtt. A két Red Bull ezredre azonos időt teljesített, végül az döntött, hogy a holland korábban teljesítette körét. A legjobb 10-et még Carlos Sainz, Lando Norris, Pierre Gasly és Romain Grosjeaan tette teljessé.

A Japán Nagydíj magyar idő szerint 7 óra 10 perctől veszi kezdetét .

Hamilton húzta be a szuzukai időmérőt

2018.10.06.
Pintér M. Lajos

A címvédő és az ötödik világbajnoki győzelmére hajtó Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a Forma-1-es Japán Nagydíj szombati időmérő edzését, így a vasárnapi futamon ő rajtolhat majd az élről.

Fotó: formula.hu

A 33 éves Hamiltonnak ez az idei nyolcadik, egyben pályafutása 80. pole pozíciója – írja az MTI.

Hamilton mellől csapattársa, a finn Valtteri Bottas startolhat, míg a harmadik pozícióból Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője vág majd neki a futamnak. Hamilton összetettbeli egyetlen riválisa, a szintén négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel, a Ferrari német pilótája csak kilencedik lett az időmérőn.

A kvalifikáció harmadik szakaszában elkezdett esni az eső Szuzukában, és bár a Ferrari előbb a félig nedves, félig száraz pályára alkalmas, úgynevezett átmeneti esőgumikat tette fel Vettel autójára, a német versenyző azonnal visszament a boxba száraz aszfaltra alkalmas gumikért, mert nem érezte megfelelőnek az átmeneti abroncsokat. Pechjére, mire visszaért a pályára, újfent eleredt az eső, ezért nem tudott igazán gyors kört teljesíteni.

Hamilton közben már az első körén a leggyorsabb volt, s mivel az esőben már egyik ellenfelének sem volt esélye az övénél jobb időt elérni, percekkel az időmérő edzés leintése előtt biztossá vált, hogy a brit pilótáé lesz a pole pozíció.

A vb-pontversenyben Vettel előtt 50 ponttal vezető Hamiltonnak így hatalmas esélye van arra, hogy Japánban jelentős lépést tegyen az ötödik világbajnoki címének megnyerése felé.

Az 53 körös Japán Nagydíj vasárnap – magyar idő szerint – 7.10 órakor kezdődik.