Max Verstappen hatalmasat versenyzett Ausztriában

A Red Bull holland pilótája három körrel a verseny vége előtt fosztotta meg Charles Leclercet pályafutása első futamgyőzelmétől.

Fotó: formula.hu

Némi iróniával azt is mondhatnánk, hogy június utolsó napján végre elkezdődött a Forma-1 2019-es szezonja. Persze, Lewis Hamilton és a Mercedes idén is egyértelműen uralja a mezőnyt - ezt jól alátámasztja a világbajnoki pontverseny állása is -, ám a spielbergi aszfaltcsík rövidsége és gyorsasága kiegyenlített küzdelmet ígért, különösen az időmérő fényében.

A szombati edzésen Charles Leclerc pályafutása második pole pozícióját szerezte meg a Ferrarival, míg a második legjobb időt Lewis Hamilton futotta, csakhogy a britet Kimi Raikkönen feltartása miatt három rajthelyes büntetéssel sújtották, amiből végül csak kettő lett Kevin Magnussen váltócseréjének köszönhetően. A büntetések után a második rajtkockából a tavalyi osztrák győztes Max Verstappen indulhatott, a harmadikról pedig Valtteri Bottas.

A rajtot Charles Leclerc kapta el a legjobban, ellenben Verstappen rettenetesen beragadt, Hamiltonnak komoly lélekjelenlétre volt szüksége ahhoz, hogy egy gyors manőverrel ki tudja kerülni a Red Bullt. Verstappen rengeteg pozíciót veszített és nem sokkal később a motorerejére is panaszkodott, egyáltalán nem tűnt úgy, hogy meg tudja ismételni tavalyi teljesítményét.

Mindeközben a kilencedik helyről startoló Sebastian Vettel gyorsan felegerészte magát csapattársa és a Mercedesek mögé, de Lando Norris is szépen tartotta a hatodik helyét a McLarennel. Ami szembetűnő volt ugyanakkor, hogy Lewis Hamilton a szokásosnál is agresszívabban vezet, a világbajnoki címvédő folyamatosan a penge élén táncolt és a határon autózott, a Mercedes alvázát rendre odacsapta a kerékvetőkhöz, ami meg is bosszulta magát. Első boxkiállásánál megpróbálkoztak a szerelők egy első szárny cserével, de ezzel sem sikerült visszanyernie tempóját, így a futam felénél világossá vált, hogy Hamiltonnak biztosan nem lesz esélye a Mercedes zsinórban tizenegyedik - rekordot jelentő - futamgyőzelmét megszerezni.

Az élmezőny kerékcseréit követően Leclerc, Bottas, Vettel, Verstappen sorrendben haladtak a versenyzők, ám a holland majd tíz körrel frissebb gumikkal vághatott neki a hajrának és mintegy varázsütésre a Red Bull lett a leggyorsabb autó a pályán. A holland nagy csatára kényszerítette a négyszeres német világbajnokot, de végül sikerült megelőznie, majd hiába panaszkodott a motorerő elszállására, Bottas sem okozott neki gondot.

Az utolsó tíz körnek úgy vághatott neki Charles Leclerc, hogy öt másodperc előnnyel vezeti a futamot Verstappen előtt, aki viszont a frissebb gumikon elképesztő sebességgel tüntette el hátrányát. Négy körrel a futam vége előtt teljesen megérkezett a monacóira, aki nagyon higgadtan és agresszívan védekezett, ám a 69. körben már tehetetlennek bizonyult, Verstappen agresszívan vetődött be elé egy kanyarban, majd agresszívan kivezette a pályáról.

Verstappen ezzel pályafutása hatodik győzelmét szerezte meg, Leclerc első győzelme pedig továbbra is várat magára, ugyanakkor a versenybírák a futam leintését követően elkezdték vizsgálni Verstappen előzését, így előfordulhat az is, hogy utólag megbüntetik öt másodperccel és elveszik a hollandtól zsinórban második Osztrák Nagydíjon aratott győzelmét.

Forma-1-es Osztrák Nagydíj, végeredmény

Frissítés, 20.11: Az ominózus incidenst követően mindkét pilótát beidézték a versenyfelügyelők és külön-külön elbeszélgettek velük. Ezt követően hozták meg a döntésüket, amelynek értelmében nem büntették meg Max Verstappent és így hivatalos a pályán látott végeredmény!