Megvan Bottas első futamgyőzelme - videóval

A győztes Bottas Mercedes kocsijában

A végsőkig kiélezett küzdelemben Valtteri Bottas pályafutása során először nyert futamot, pedig Sebastian Vettel komolyan üldözte – írta tudósításában a sportfaktor.hu. Az Orosz Nagydíj győztese Putyin elnöktől vehette át a trófeát Szocsiban.

Jelentős eseményeket hozott már a felvezető kör is, hiszen ismét beteljesedett Fernando Alosno és a McLaren tragédiája. A spanyol már a megelítés előtti induláskor, majd a kör alatt folyamatosan panaszkodott arra, hogy valami nem stimmel az autójával, amellyel végül a boxutcáig sem tudott elmenni, így meg kellett szakítani a rajtpreocdúrát és jött egy újabb felvezető kör.

A rajtot aztán valami elképesztően jól kapta el Valtteri Bottas, aki a Mercedessel kilőtt a harmadik helyről és megelőzte mindkét Ferrarit. A piros autók Sebastian Vettel, Kimi Raikkönen sorrendben követte, majd érkezett Lewis Hamilton.

Nem sokkal a rajt után Romain Grosjean (Haas) és Jolyon Palmer (Sauber) ütközött, így jött a biztonsági autó. Három kör után távozott és egy forduló után követte őt Daniel Ricciardo is, mert a Red Bull jobbhátsó fékjével prbléma akadt.

Időközben Lewis Hamilton elkezdett panaszkodni arra, hogy nem úgy megy a Mercedes, ahogy azt ő szeretné és a 16. körre kiderült, hogy túlmelegszik az autója. Időközben Bottas stabilizálta a négy másodperces előnyét Vettel előtt. A tervezett kerékcserék a 22. körben kezdődtek meg, négy körrel korábban, mint azt a Pirelli jósolta. Az élmezőnyből először Bottas ment ki új kerekekért a 27. kör végén, s ekkor a csapattól rászóltak Vettelre, aki átmenetileg átvette a vezetést, hogy nyomja keményen. Nem is volt benne hiba, mert a német hat körrel tovább maradt kint és 4,7 másodperces hátránnyal jött vissza a Mercedes mögé.

A 40. körtől folyamatosan zárkózott fel a négyszeres világbajnok, ráadásul Bottas el is fékezett egy kanyart, így a 49. körben már egy másodpercen belül volt a német, így nyithatta a DRS-t. Az 51. körben már csak nyolc tized volt a különbség és az éllovasok több lekörözendő versenyzőt is utolértek és ez döntőnek bizonyult, mert a Massa mögé érő Bottas is nyithatta a hátsószárnyat, ráadásul nem húzódott el Vettel elől, s ezzel ő is befolyásolta a végeredményt, a Ferarri pilóta mérgelődött is egy sort, de ez már nem befolyásolt semmit, mert Valteri Bottas megszerezte élete első győzelmét.

Valtteri Bottas: "Elképesztő, de megérte várni az első sikerre. Köszönöm a csapatnak, mert nélkülük nem jött volna össze. Nagy harc a Ferrarival, most jobban jöttünk ki ebből, de az lenne a legjobb, ha mindkét autónk dobogós lenne. A második sorból nem olyan rossz indulni, jól is sikerült a rajtom és a szélárnyékból eléjük tudtam vágni és a biztonsági autó is jól jött."

Sebastian Vettel: "Mindent megpróbáltam, hogy utolérjem, a végén Massa mögött többet veszítettem, de ez most Valtteri napja és gratulálok neki. A végén frissebbek voltak a gumik, de nem jött be tökéletesen a terv. Mindent megpróbáltunk, de a rajtnál veszítettük el a versenyt, pedig jól indultam. Mire a fékezéshez értünk már második voltam és ott meg is nyerte a futamot, nem tudtam tartani vele a ritmust."

Kimi Raikkönen: "Sajnos most csak harmadik lettem, de igyekszem majd jobban teljesíteni. Elégedett vagyok a hétvége alakulásával, de még így is csak harmadik lettem. A rajt után nem sok minden történt, fejlődünk és biztos vagyok benne, hogy lesz még győzelmünk. Az apró részletek döntenek."